جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
14:18:00 - سه‌شنبه 6 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
احداث ۵۰۰ هزار هکتار باغ شیب‌دار در مناطق با بارندگی بیش از ۳۰۰ میلی‌متر
احداث ۵۰۰ هزار هکتار باغ شیب‌دار در مناطق با بارندگی بیش از ۳۰۰ میلی‌متر
به گزارش ایسنا، شکرالله حاجی‌وند بااعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس بند پ ماده ۳۱ قانون برنامه ششم توسعه طرح احداث باغ‌های دیم در اراضی شیب‌دار در دستور کار وزارت جهادکشاورزی است . وی افزود: بهره‌مندی از آب سبز و استفاده از سهم تبخیر، جلوگیری از فرسایش و بروز سیلاب‌های ویرانگر، حفاظت آب‌وخاک، تولید […]

به گزارش ایسنا، شکرالله حاجی‌وند بااعلام این خبر اظهار کرد: بر اساس بند پ ماده ۳۱ قانون برنامه ششم توسعه طرح احداث باغ‌های دیم در اراضی شیب‌دار در دستور کار وزارت جهادکشاورزی است .

وی افزود: بهره‌مندی از آب سبز و استفاده از سهم تبخیر، جلوگیری از فرسایش و بروز سیلاب‌های ویرانگر، حفاظت آب‌وخاک، تولید و اشتغال پایدار، اثرات مثبت زیست‌محیطی، تعدیل آب‌وهوا کنترل ریز گردها و تقویت اکوسیستم‌های طبیعی، آبخیزداری اقتصادی، حفظ ذخایر ژنتیکی و گونه‌ای، تقویت و افزایش ظرفیت اکوسیستم‌های طبیعی، ایجاد کمربند حفاظتی به‌منظور پیشگیری از تجاوز به منابع طبیعی و مبارزه با تخریب مراتع از اهداف مهم اجرای این طرح است .

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی با بیان این که اجرای طرح توسعه باغات در اراضی شیب‌دار بر اساس اسناد بالادستی اجرا می‌شود، به برخی از این اسناد اشاره کرد و گفت: مطالعات باغبانی، مطالعات سازمان جنگل‌ها و مراتع و آبخیزداری کشور، مطالعات سازمان‌ها و امور اراضی کشور و هم‌چنین مؤسسات تحقیقاتی، سند چشم‌انداز بخش کشاورزی، بند ۵ اقتصاد مقاومتی و سند برنامه ششم توسعه کشاورزی برخی از این اسناد است .

حاجی‌وند با اشاره به برخی اقدامات انجام‌شده در راستای اجرای این طرح تصریح کرد: تصویب ردیف اعتباری مستقل با اعتبار هشتاد میلیارد تومان در سال آینده و راه‌اندازی سامانه الکترونیکی از اقدامات مهم برای اجرای این پروژه مهم است .

وی خاطرنشان کرد: اولویت احداث باغ در این طرح برای مناطقی است که دارای بارندگی بیش از ۳۰۰ میلی‌متر باشند و در استان سمنان نیز عرصه‌های مستعد برای اجرای این طرح شناسایی‌شده است .

مدیرکل دفتر امور میوه‌های سردسیری و خشک وزارت جهاد کشاورزی به برخی از چالش‌ها و موانع اجرای این طرح مهم اشاره کرد و گفت: عدم تأمین زیرساخت‌های فنی لازم برای انجام عملیات مکانیزه، ناکافی بودن تأمین و تخصص اعتبار به‌موقع برای اجرای طرح در زمان مقتضی، ناکافی بودن استفاده از تکنولوژی و دانش در تولید محصولات باغی و واگذاری ناکافی اراضی مستعد در توسعه باغ در اراضی شیب‌دار برخی از این چالش‌ها است.

خبر جدید  پیروزی بانوان والیبالیست شهرداری سمنان در یزد


باغات شیب‌دار استان سمنان به ۱۰۰۰هکتار افزایش می‌یابد

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: احداث باغات در اراضی شیب‌دار استان سمنان امسال به ۱۰۰۰هکتار می‌رسد 

به گزارش ایسنا، لطف‌الله رضایی اظهار کرد: مطالعات احداث باغات در اراضی شیبدار استان سمنان برای ۱۲ هزار هکتار اراضی مستعد استان انجام شده است که ۵ هزار هکتار آن در حوزه کالپوش مستعد کشت دیم است .

وی با اشاره به اینکه استان سمنان متعهد به اجرای طرح توسعه باغات در ۸۰۲ هکتار از اراضی شیب‌دار این استان برای سال ۹۷-۹۶ شده است، اضافه کرد: تا کنون ۴۶۰ هکتار از این طرح اجرا شده و پیش بینی می‌شود احداث باغات در اراضی شیب‌دار استان سمنان امسال به ۱۰۰۰هکتار برسد .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان طرح توسعه باغات در اراضی شیب دار و کم بازده را یکی از طرح های وزارت جهاد کشاورزی عنوان کرد و افزود: اقدامات اجرایی این طرح از سال ۹۵ در استان آغاز شده و تا کنون نیز ادامه دارد .

رضایی به برخی از مزیت‌های توسعه باغات در اراضی شیب‌دار اشاره کرد و گفت: در این طرح علاوه بر توسعه باغات، افزایش زمینه اشتغال و همچنین افزایش سطح تولید محصولات باغی در کشور و استان فراهم می‌شود .

وی خاطرنشان کرد: حفظ و احیای منابع طبیعی و جلوگیری از تصرف اراضی ، استفاده از روان آب‌های سطحی، جلوگیری از فرسایش خاک، استفاده از آب سبز و غیره را برخی دیگر از مزایای احداث باغات در اراضی شیب‌دار عنوان کرد .

معاون بهبود تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه احداث باغات در این اراضی با توجه به آب‌و هوا و همچنین اقلیم مناطق صورت می گیرد تصریح کرد: محصولات کم آب بری مانند بادام، انگور، زرشک، گل محمدی، توت برای کشت در این مناطق پیش بینی شده است .

رضایی برای اجرای این طرح ردیف اعتباری ویژه نیز پیش بینی شده است تصریح کرد: این مهم با تلاش و پیگیری‌های معاونت باغبانی وزارت جهاد کشاورزی محقق شده است .

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد