شنبه, ۱۵ آذر , ۱۳۹۹
12:07:08 - دوشنبه 19 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
اقتصادی شدن باغداری مستلزم کاشت نهال‌های شناسنامه‌دار
اقتصادی شدن باغداری مستلزم کاشت نهال‌های شناسنامه‌دار
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، ضمن توصیه باغداران استان به عدم کاشت نهال‌های خیابانی، افزایش بهره‌وری و اقتصادی شدن باغداری را مستلزم استفاده از نهال‌های شناسنامه‌دارو استاندارد برشمرد و گفت: در همین راستا شرکت تعاونی تولیدکنندگان نهال استان سمنان با پیگیری‌های جهاد کشاورزی این استان آغاز به کار کرد. به گزارش ایسنا، […]

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان، ضمن توصیه باغداران استان به عدم کاشت نهال‌های خیابانی، افزایش بهره‌وری و اقتصادی شدن باغداری را مستلزم استفاده از نهال‌های شناسنامه‌دارو استاندارد برشمرد و گفت: در همین راستا شرکت تعاونی تولیدکنندگان نهال استان سمنان با پیگیری‌های جهاد کشاورزی این استان آغاز به کار کرد.

به گزارش ایسنا، مهدی قرائیان اظهار کرد: امروز نقش مهم استفاده از نهال‌های مرغوب و مناسب در افزایش میزان تولید محصولات باغی بر کسی پوشیده نیست.
وی با اشاره به روند طولانی دوره سرمایه‌گذاری در حوزه باغات تصریح کرد: بر این اساس انتخاب ارقام نامناسب نهال یا نهال ناسالم و بدون اصالت از سوی کشاورزان و باغداران می‌تواند منجر به کاهش عملکرد تولید محصولات باغی و توسعه عامل آلودگی در سال‌های آینده شده و زیان‌های جبران‌ناپذیری را ه باغداران تحمیل کند.

خبر جدید  خدمت‌رسانی خالصانه سرمایه پلیس است

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به مشکلات احتمالی استفاده از ارقام بدون اصالت نهال در باغات تأکید کرد: استفاده از ارقام زود گل به‌جای ارقام دیر گل و مقاوم به سرمازدگی، بی‌توجهی به موضوع گرده‌افشانی در انتخاب ارقام مختلف نهال، کشت نهال‌های آلوده به انواع بیماری‌های ویروسی، قارچی و باکتریایی خطرناک ـ که در برخی موارد پس از آلودگی هیچ راه علاج قابل توصیه‌ای ندارد ـ مقدار قابل‌توجهی از عملکرد تولید محصولات باغی را کاهش می‌دهد.

قرائیان عنوان کرد: با توجه به همه این موارد، فرصتی به‌منظور آزمون‌وخطا برای باغداران وجود ندارد و بر این اساس استفاده از نهال‌های مناسب و شناسنامه‌دار به‌عنوان مهم‌ترین الزام باغداری برای افزایش بهره‌وری در تولید محصولات باغی و اقتصادی شدن باغداری ضروری است .

خبر جدید  کاهش آسیب های اجتماعی با دریافت خدمات بهزیستی

وی با بیان اینکه باغداران در فصل نقل‌وانتقال نهال و توسعه باغات باید توجهی ویژه برای استفاده از نهال‌های استاندارد شناسنامه‌دار داشته باشند گفت: تهیه نهال از مراکز مجاز با مشورت کارشناسان جهاد کشاورزی به‌جای خرید و استفاده از نهال‌های خیابانی و فاقد شناسه و لیبل موضوعی است که باید موردتوجه باغداران در این فصل باشد.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان اینکه فهرست و مشخصات مراکز مجاز تهیه نهال (نهالستان‌های مجاز) در سراسر کشور از طریق مراکز جهاد کشاورزی قابل دسترسی است؛ به حمایت‌های ویژه دولت برای تهیه نهال‌های مناسب و شناسنامه‌دار از سوی کشاورزان و باغداران اشاره و عنوان کرد: به‌منظور توسعه باغات تجاری و با توجیه اقتصادی، دولت از باغدارانی که نهال‌های شناسنامه‌دار و مناسب را برای توسعه باغات خود تهیه کنند؛ حمایت‌هایی نظیر یارانه تهیه نهال و استفاده از تسهیلات بانکی را در نظر گرفته است.

خبر جدید  دروغ‌گو فرض کردن مؤدیان باعث افزایش راه‌های فرار مالیاتی می شود

قرائیان از اعطای تسهیلات بانکی به‌منظور توسعه نهال در روستاها با هدف توسعه طرح‌های اشتغال پایدار روستایی خبر داد و با اشاره به تشکیل شرکت تعاونی نهال کاران استان سمنان تصریح کرد: با پیگیری‌های کمیته نهال استان سمنان و همکاری همه نهال کاران مجاز این استان، نخستین مجمع عمومی این شرکت تعاونی برگزارشده و اعضای هیئت‌مدیره آن نیز انتخاب شدند.

مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان همچنین تولید مناسب و هدفمند نهال و نیز بهبود وضعیت عرضه و نیز ایجاد زنجیره تولید محصولات باغی را ازجمله اهداف این تشکل ذکر کرد.
انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد