چهارشنبه, ۱۴ خرداد , ۱۳۹۹
2:14:27 - شنبه 30 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بهار ۹۸| «تپه حصار دامغان» میراثی ۷ هزارساله از تمدن کهن استان سمنان+ فیلم و تصاویر
بهار ۹۸| «تپه حصار دامغان» میراثی ۷ هزارساله از تمدن کهن استان سمنان+ فیلم و تصاویر
تپه حصار در حاشیه جنوبی شهر دامغان قرار دارد که برای نخستین بار توسط اریخ اشمیت از دانشگاه پنسیلوانیا در سال ۱۳۱۲ مورد کاوش قرار گرفت.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از دامغان، این کاوشها نشان داد این میراث کهن سه دوره اصلی فرهنگی از اواخر نوسنگی تا پایان عصر مفرغ را پشت سر گذاشته است.

از زمان کاوشهای اشمیت در تپه حصار این محوطه بهعنوان یکی از محوطههای مبنا برای شناسایی فرهنگهای همزمان در فلات مرکزی ایران مورد استناد باستانشناسان است.

پسازآن و در سال ۱۳۵۵ هیئتی از باستانشناسان دانشگاه پنسیلوانیا، تورین ایتالیا و مرکز باستانشناسی ایران به سرپرستی رابرت دایسون و موریتزیو توزی کاوشهایی در تپه حصار انجام دادند.

خبر جدید  خسارت ۱۰۰۰ میلیاردی سیل در استان سمنان/برخی واحدهای مسکونی کالپوش باید تخلیه شود

تپه حصار مرکز انواع اقلام صادراتی اشیای سنگی و فلزی در فلات ایران

هدف از این کاوشها بازنگری مواد بهدستآمده و دوره بندی فرهنگی توسط اشمیت بود. براثر این کاوشها روشن شد که تپه حصار در هزارههای چهارم و سوم قبل از میلاد یکی از مراکز مهم تولیدی برای ساخت انواع اقلام صادراتی نظیر اشیای سنگی و فلزی در فلات ایران بوده است.

در سال ۱۳۷۳ تپه حصار برای سومین بار مورد کاوش قرار گرفت. در آن سال قرار بود خط دوم راهآهن تهران- مشهد که در زمان پهلوی اول در دل تپه حصار ایجادشده بود ساخته شود.

خبر جدید  مدیران استان سمنان اصل صرفه‌جویی از اعتبارات را در دستور کار قرار دهند

کشف گل نبشته ۲۰۰۰ ساله به خط میخی بابلی قدیم در تپه حصار دامغان

این کاوشها به سرپرستی احسان یغمائی، نتایجی قابلتوجه در برداشت ازجمله کشف شماری گل نبشته به خط میخی بابلی قدیم که هنوز خواندهنشده است.

این گل نبشتهها که قدمت آنها به سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۲۰۰ قبل از میلاد برمیگردد، شاهد بسیار خوبی بر وجود مبادلات فرهنگی بین تمدنهای بینالنهرین و فلات ایران است که جزئیات آن هنوز بر ما روشن نیست.

بر اساس یافتههای بهدستآمده و سن سنجیهای مطلق به روش کربن ۱۴ تاریخ قدیمیترین لایههای تپه حصار به اواسط هزاره پنجم قبل از میلاد بازمیگردد.

خبر جدید  تازه‌ترین اخبار بارندگی ایران| سفر به شمیرانات، لواسانات ممنوع/ پیش‌بینی هواشناسی برای روز ۱۳ فروردین / سیلاب پلدختر را از دسترس خارج کرد + فیلم

استقرار در تپه حصار در ظاهر تا حدود ۱۷۰۰ قبل از میلاد بهطور پیوسته ادامه داشته است و پسازآن هیچگاه مورد سکونت قرار نگرفت. باوجوداین در دوره ساسانی ساختمانی بزرگ دارای گچبریهای زیبا در فاصله حدود ۲۰۰ متری تپه حصار ساخته شد.

در گمانهزنیهای سال ۱۳۸۵ بهمنظور تعیین محدوده واقعی این محوطه، با کشف گورستانی از عصر آهن (۵۵۰ تا ۱۵۰۰ پیش از میلاد) در غرب تپه حصار مشخص شد که این محوطه، برخلاف آنچه تصور میشد، پس از عصر مفرغ نیز مورد سکونتِ اقوامی بوده است.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد