سه شنبه, ۱۹ آذر , ۱۳۹۸
2:14:40 - دوشنبه 25 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
بهار ۹۸| خانه کلانتر سمنان؛ دارالحکومه دیروز و سفره‌خانه امروز پذیرای مسافران نوروزی+فیلم
بهار ۹۸| خانه کلانتر سمنان؛ دارالحکومه دیروز و سفره‌خانه امروز پذیرای مسافران نوروزی+فیلم
خانه کلانتر در اواسط دوره قاجار در نبش میدان ابوذر شهر سمنان بنا شده است.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، خانه تاریخی کلانتر (عمارت بادگیر) متعلق به دوره قاجار، در نبش میدان ابوذر (پاچنار) واقعشده است. این بنای تاریخی دارالحکومه سمنان بوده و بعد از سکونت خانواده رجبی به خانه رجبی نیز مشهور شده است.

علاوه بر زیباییها و معماری بینظیر بنا، بادگیر این خانه نیز یکی از بلندترین و زیباترین بادگیرها در کل کشور است و ویژگیهای منحصربهفردی را دارا است که در بدو ورود نظر هر بازدیدکنندهای را به خود جلب میکند.

این بادگیر در نوع خود منحصربهفرد بوده و علاوه بر خنک نمودن فضای زیر بادگیر ویژگی استراق سمع را نیز دارد که فقط ۲ بادگیر در ایران این ویژگی را دارا هستند. مصالح اصلی بنا را خشت و آجر تشکیل داده و نازککاری آن با گچ انجامگرفته است.

ازنظر تزئینات و فرم بنا قسمت جنوبی و شرقی و غربی از موقعیت برتری برخوردار است و نمای قسمت شمال بنا سادهتر است. این خانه دارای آبانبار، قراول خانه، اسطبل و اتاق مخصوص خدمه، اتاقهای مهمان و قسمتهای اداری بوده است. این بنا به شماره ۱۷۸۷ در سال ۱۳۷۵ در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

مرمت این خانه تاریخی از اردیبهشت ۱۳۹۵ با سرمایهگذاری بخش خصوصی آغازشده و هزینه بازسازی و تجهیز این بنا نزدیک به ۲ میلیارد تومان بوده است که توسط سرمایهگذار بخش خصوصی هزینه شده است.

خبر جدید  رعدوبرق، رگبار و باد شدید سمنان را در برمی‌گیرد

این مجموعه از آبان ماه ۹۶ با نام جدید عمارت بادگیر از سوی معاون رئیسجمهور و رئیس سازمان میراث فرهنگی، صنایعدستی و گردشگری بهعنوان بزرگترین سفرهخانه سنتی استان سمنان مورد بهرهبرداری قرار گرفت.

مجموعه تاریخی گردشگری عمارت بادگیر از زمان افتتاح تا ایام نوروز سال ۹۷ بالای ۱۲ هزار بازدیدکننده، گردشگر داخلی و خارجی داشته است که در زمان کوتاه افتتاح مجموعه تاکنون آمار چشمگیری است.

انتهای پیام/ ت


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد