جمعه, ۲۲ فروردین , ۱۳۹۹
12:05:56 - یکشنبه 13 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
تصفیه پساب کارخانه‌های صنعتی با فیلترهای زیستی
تصفیه پساب کارخانه‌های صنعتی با فیلترهای زیستی
عضو هیئت‌علمی دانشگاه آزاد اسلامی دامغان برای تصفیه پساب کارخانه‌های آبکاری فیلتر زیستی تولید کرد که علاوه بر حفظ محیط‌زیست باعث صرفه‌جویی در مصرف آب می‌شود.

به گزارش گروه استانهای خبرگزاری آنا از دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان، مجید مقبلی با اعلام اینکه آبکاری در بسیاری از صنایع مثل لوازمخانگی، خودروسازی، الکترونیک و ساختمان کاربرد دارد، اظهار کرد: به دلیل وجود فلزات سنگین و مواد و آلایندههای سمی مانند سیانور در پساب کارخانههای آبکاری، این صنعت از صنایع بهشدت آلودهکننده محیطزیست معرفیشده و برای محیط زندگی انسانها خطرناک است.

وی افزود: بهدلیل هزینههای بالای سیستمهای تصفیهکننده و نیاز به فضای زیاد و هزینهکردهای راهبری و نیروی انسانی، بسیاری از صاحبان صنایع، تمایلی به تصفیه پسابهای صنعتی ندارند و ما توانستیم میکروارگانیسمها را از همین محیط پسابهای صنعتی جدا کنیم و میکروارگانیسمها میتوانند بهراحتی، سیانور را تجزیه کنند و عناصر سنگین مانند مس، نیکل، کُرم و قلع را غیرسمی کرده و بهعنوان منبع انرژی جذب کنند؛ درحالیکه برخلاف سیستمهای موجود، پسابها از نوع لجن نیستند.

خبر جدید  نشریه زیست‌شناسی جانوری دانشگاه آزاد واحد دامغان علمی-پژوهشی شد

عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان گفت: با استفاده از فیلترهای زیستی، میتوان با سادگی و هزینه کم، انواع فلزات و مواد سمی را جدا و علاوه بر حذف آلایندههای بهشدت خطرناک زیستمحیطی در مصرف آب صرفهجویی کرد؛ بهطوریکه در صورت فراگیرشدن استفاده از بایوفیلترها، میتوان روزانه بین ۶ تا ۱۰ هزار مترمکعب در مصرف آب استان تهران صرفهجویی کرده و با خروجی آب تصفیهشده هم میتوان آب مقطر تولید و در شستوشو و آبیاری فضای سبز و حتی در مصارف کشاورزی از آن استفاده کرد.

خبر جدید  ایجاد 2 رشته جدید در دانشگاه آزاد اسلامی واحد سمنان

مقبلی از تجربه صنعتگران در استفاده از بایوفیلترها نیز گفت: در سال اخیر تعدادی از کارخانههای صنعتی از بایو فیلترها استفاده کردند و از نتیجه کار راضی بودند؛ زیرا این نوع فیلترها به افزایش بهرهوری کمک کرده و باعث صرفهجویی در مصرف آب شدهاند و محیطزیست، سلامت کار را تأیید کرده است.

خبر جدید  دامغان؛ گردشگری کوهستانی و کویری/ شهره آفاق با طلای سبز

به گزارش آنا، این طرح از مجموعه طرحهای بروندانشگاهی دانشگاه آزاد اسلامی واحد دامغان با مدیریت مجید مقبلی بوده که با مشارکت اداره کل آب و فاضلاب استان سمنان نهایی شده است.

انتهای پیام/۴۱۲۱/۴۰۶۲/ن


منبع :: http://ana.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد