سه شنبه, ۱۹ فروردین , ۱۳۹۹
0:57:15 - جمعه 1 فوریه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
ثبت ۲۵ اثر تاریخی منقول سمنان در فهرست میراث ملی
ثبت ۲۵ اثر تاریخی منقول سمنان در فهرست میراث ملی
ایلنا: سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: ۲۵ عنوان اثر منقول استان سمنان در فهرست میراث ملی ثبت شد.

سرپرست اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان گفت: ۲۵ عنوان اثر منقول استان سمنان در فهرست میراث ملی ثبت شد.

بهگزارش ایلنا، مهدی جمال افزود: در آخرین جلسه کمیته ثبت ملی آثار منقول کشور در ١٣٩٧، با تأیید و تصویب اعضای شورای عالی، ٢٥ عنوان اثر تاریخی منقول از استان سمنان از عصر پیش از تاریخ تا ادوار اخیر در فهرست میراث ملی ثبت شد.

وی گفت: این اشیا ارزشمند جز اشیا مکشوفه از تپه و محوطه و کاخ ساسانی حصار دامغان در دهه ٧٠ شمسی است که توسط احسان یغمایی از باستان شناس سرشناس و پیشکسوت کشور حفاری و اکتشاف شده است.

مسئول دفتر ثبت و تعیین حریم آثار ملی و جهانی استان سمنان نیز در این خصوص گفت: با توجه به کثرت تعداد آثار مکشوفه و موجود در مخزن و موزههای استان که از محوطههای باستانی مهم شهرستانهای مهدی شهر، سمنان و دامغان به دست آمده، مقرر است هر ساله حداقل تعداد ٣٠ تا ٤٠ شیء، پس از تهیه گزارش و پرونده ثبت و طرح و تصویب در شورای ثبت و تعیین حریم آثار تاریخی استان سمنان جهت احراز صلاحیت و تخصیص شماره ثبت به کمیته ملی آثار ارسال شود.

خبر جدید  محصول آموزش و پرورش، آینده کشور را می سازد

هانی رستگاران افزود: فرآیند و ضوابط ثبت آثار منقول در کشور از سال ١٣٩٤ آغاز شده و استان سمنان تا کنون توانسته ٢٥ اثر را در این فهرست ملی آثار جای داده و تعداد ٢٠ پرونده آماده برای ارسال و بررسی تدوین کند.

مسئول دفتر ثبت و تعیین حریم آثار ملی و جهانی استان سمنان گفت: ثبت آثار منقول در فهرست میراث ملی، زمینه حفاظت و صیانت بهینه از اشیا تاریخی که حائز شماره فراگیر سامانه جام است را به صورت تفصیلی و جامع فراهم میکند.

خبر جدید  آسیب به ۳۷۰۰ واحد مسکونی در استان سمنان براثر سیلاب و رانش زمین

همچنین سرپرست اداره کل میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان سمنان گفت: کلیات اجرای پنج طرح گردشگری در استان سمنان تصویب شد.

جمال افزود: در کارگروه تخصصی میراثفرهنگی، صنایعدستی و گردشگری استان سمنان، کلیات اجرای پنج طرح سرمایهگذاری در حوزه گردشگری استان سمنان مورد تأیید قرار گرفت.

وی گفت: در این جلسه کلیات طرح ایجاد مجتمع گردشگری در امیریه شاهرود، ایجاد اکوکمپ رضاآباد بیارجمند، ایجاد هتل آپارتمان در حسین آباد کالپوش، مجتمع گردشگری سلامت در سردره گرمسار و ایجاد یک مجتمع گردشگری در شاهرود تصویب شد.

خبر جدید  خوب، بد، زشت « طرح مدام» / شعاری بدون همراهی دانش‌آموزان

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان در حاشیه این جلسه گفت: مهمترین محور توسعه استان سمنان، گردشگری است و سند گردشگری استان سمنان ظرف شش ماه آینده باید تدوین شود و فرمانداران نیز باید سند گردشگری شهرستان تابعه خود را بر اساس سند فرادست ارائه کنند.

«قدرت الله ابک» بر تحقق راهبرد سمنان مقصد تازه گردشگری تاکید کرد و افزود: جایگاه استان از معبر به مقصد باید تغییر پیدا کند.

سرپرست معاونت هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان خواستار اعلام اولویتهای پژوهشی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان سمنان شد.


منبع :: https://www.ilna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد