سه شنبه, ۱۷ تیر , ۱۳۹۹
3:10:22 - سه‌شنبه 19 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سمنان| کالاهای اساسی از طریق کارت‌های هوشمند توزیع می‌شود
سمنان| کالاهای اساسی از طریق کارت‌های هوشمند توزیع می‌شود
نماینده مردم شهرستان‌های گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه توزیع کالاهای اساسی توسط دولت نامناسب است گفت: مجلس در قانون بودجه دولت را مکلف کرده است که در قالب کارت‌های الکترونیکی هوشمند کالاهای اساسی را بین مردم توزیع کند.

غلامرضا کاتب در گفتوگو با خبرنگار تسنیم در سمنان، با اشاره به وضعیت بازار و کاهش چشمگیر قدرت خرید مردم، همچنین توزیع نامناسب و صفهای طولانی مرغ و گوشت، به آخرین وضعیت تولید این اقلام در داخل کشور اشاره کرد و اظهار داشت: میزان تولید محصولات استراتژیک در اقلام مختلف با هم فرق میکند، بهطور مثال در محصولی مانند گوشت مرغ امکان تولید بیشتر از نیاز کشور و صادرات آن هم وجود دارد.

وی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر علت کمبود مرغ و گرانی این محصول پروتئینی در کشور افزود: این مهم بهسبب عدم تأمین دان و خوراک (و نهادههای پرورش مرغ) است؛ امروز ظرفیت تولید مرغ و تخممرغ در کشور بیش از نیاز است. در محصول گوشت قرمز هم تا ۹۰ درصد نیاز کشور ظرفیت تولید آن در داخل کشور وجود دارد و تنها ۱۰ درصد از نیاز کشور به گوشت از خارج کشور وارد میشود.در دیگر موارد هم بخش عمده نیاز مردم تولید داخل است و خیلی وابسته به واردات نیستیم.

خبر جدید  خیران سمنانی به کمک آزادی زندانیان جرائم غیرعمد بیایند

نماینده مردم شهرستانهای گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش تسنیم مبنی بر اینکه آیا میتوان بهطور کامل از صادرات قانونی کالاهای اساسی موردنیاز مردم جلوگیری کرد خاطرنشان کرد: میتوان از صادرات قانونی کالاهای اساسی موردنیاز مردم جلوگیری کرد؛ اما بهعلت نوسانات اخیر ارزی متأسفانه قاچاق کالا در کشور افزایش یافته و بهراحتی قابلکنترل نیست.

کاتب تأکید کرد: اما امروز لازم است تا از خروج کالاهای اساسی از طریق مبادی اصلی جلوگیری شود و که در حال حاضر مجوز خروج کالاهای موردنیاز مردم از کشور داده نمیشود و همه خروج این محصولات بهصورت قاچاق است.

وی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم درباره علت اختلاف قیمت تمامشده گوشت قرمز وارداتی و قیمت عرضه این محصول در بازار عنوان کرد: قیمت گوشت یخی وارداتی کیلویی ۱۹ تا ۲۱ تومان برای دولت تمام میشود و علت این اختلاف قیمت هم بحث نابسامانی در سامانه توزیع گوشت و نوسانات ارزی است، اگر کشور روال منظم خودش را طی میکرد و مشکلی در این زمینه نداشتیم قیمتها متعادل و تورم هم کنترل شده بود.

خبر جدید  انتقاد خطیب‌ نمازجمعه سمنان از صف‌های طولانی خرید گوشت؛ مسئولان بر نحوه توزیع نظارت کنند

نماینده مردم شهرستانهای گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به الزامات عملکردی دولت برای توزیع عادلانه کالاهای اساسی بین مردم بیان کرد: حال که این اتفاق (آشفتگی توزیع کالاهای اساسی) افتاده باید دوباره به یک سامانه توزیعی منضبط همانند زمان جنگ برگردیم، البته نه با کوپن!

کاتب در تشریح این راهکار خود افزود: الآن ما در قانون بودجه دولت را مکلف کردیم که در قالب کارتهای الکترونیکی هوشمند کالاهای اساسی موردنیاز مردم را تأمین کند تا کالا به مصرفکننده واقعی به میزان موردنیاز مردم برسد و این راهحل برای جلوگیری از دخالت و سوءاستفاده دلالان از شرایط موجود نیز مؤثر است.

وی ادامه داد: عمده مشکل ما این است که دلالان در این بخش سوءاستفاده میکنند و کالا با قیمت واقعی که وارد کشور میشود، به دست مصرفکننده نمیرسد.

این عضو فراکسیون ولایی مجلس شورای اسلامی در پاسخ به پرسش خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه چرا بهجای دادن سبد کالا و بستههای حمایتی حقوقها نسبت به تورم ترمیم نمیشود تصریح کرد: هرچه نقدینگی در جامعه افزایش پیدا کند؛ تورم هم به همان میزان بیشتر میشود و برای اینکه به کارمندان در کشور کمک شود؛ دولت اقدام به توزیع کالا میکند و درواقع این سیاست اقتصادی در راستای عدم ایجاد تورم هم هست که در کشورهای مختلف هم اجرا میشود. درمجموع برای وضعیت اقتصادی کشور دادن کالا بهجای پول مفیدتر است.

خبر جدید  سمنان| گلایه معاون استاندار از عملکرد ضعیف دستگاه‌ها در اجرایی شدن طرح‌های سفر هیئت دولت

کاتب در پاسخ به پرسش دیگر خبرنگار تسنیم مبنی بر اینکه آیا دولت امروز به وظیفه نظارتی خود در بازار عمل میکند یا خیر گفت: نظارت بهعهده هر سه قوا هست و هم دولت در قالب تعزیرات، هم قوه قضاییه در قالب سازمان بازرسی و هم مجلس هم با تذکر به دولت و نظارت بر آن در این قضیه مکلف هستند.

وی اضافه کرد: هر سه قوا باید تلاش کنند که نظارت هرچهبهتر در بازار شکل بگیرد، مضافاً بر اینکه خود ملت هم باید کمک کرده و در صورت مشاهده افرادی سوء استفادهکننده از شرایط موجود، گزارش دهند که با آنها برخورد شود.

نماینده مردم شهرستانهای گرمسار و آرادان در مجلس شورای اسلامی ابراز کرد: این یک تکلیف ملی و اجرایی برای دولت و ملت است و دیگر نهادهای حکومتی هم باید در این قضیه سهیم باشند.

انتهای پیام/ن*


منبع :: https://www.tasnimnews.com

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد