جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
17:46:46 - یکشنبه 4 مارس 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
سودجویی‌ها از پروانه‌های چرا در مناطق عشایری استان سمنان
سودجویی‌ها از پروانه‌های چرا در مناطق عشایری استان سمنان
مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به برخی سودجویی‌ها از پروانه‌های چرا در مناطق عشایری استان گفت: باتوجه به قدیمی بودن ممیزی‌ها و تغییر شغل برخی دامداران و عشایر، گاه این مراتع و سامانه‌های عرفی با قیمت‌های بالایی به دامداران و عشایر فاقد پروانه چرا فروخته می‌شد که مشکلات و اعتراضاتی نیز به […]

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان با اشاره به برخی سودجویی‌ها از پروانه‌های چرا در مناطق عشایری استان گفت: باتوجه به قدیمی بودن ممیزی‌ها و تغییر شغل برخی دامداران و عشایر، گاه این مراتع و سامانه‌های عرفی با قیمت‌های بالایی به دامداران و عشایر فاقد پروانه چرا فروخته می‌شد که مشکلات و اعتراضاتی نیز به همراه داشت.

به گزارش خبرنگار ایسنا، «علی‌نقی حیدریان» به مناسبت هفته منابع طبیعی در نشستی با اصحاب رسانه این استان از برنامه‌ریزی برای کاشت ۱۶۲ هزار نهال در ورودی و خروجی شهرهای این استان خبر داد و گفت: در این طرح که استاندار سمنان بر اجرای آن تأکید فراوانی داشته ۴۰ کیلومتر درختکاری در ورودی و خروجی شهرهای استان انجام می‌شود ضمن این‌که با توجه به این‌که در بسیاری از نقاط این درختکاری‌ها در دو ردیف انجام می‌شود مجموع و وسعت کل درختکاری و کاشت گونه‌های مختلف در این طرح ۹۶ هکتار در ۱۸۰ کیلومتر خواهد شد که زیبایی و طراوت خاصی به ورودی و خروجی‌شهرها و برخی روستاهای استان خواهد داد. 

وی از تلاش برای انعقاد تفاهمنامه‌هایی برای حفاظت و نگهداری از این طرح‌ها در استان خبر داد و گفت: تأمین نهال و اراضی این طرح‌ها به عهده منابع طبیعی استان است اما نگهداری و حفاظت از آن‌ها به ویژه در تابستان به عهده دستگاه‌های دیگری خواهد بود که طرف قرارداد این تفاهمنامه‌ها هستند. 

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان ادامه داد: تا امروز دستگاه‌هایی از جمله شهرداری‌ها، شهرک‌های صنعتی، مناطق ویژه اقتصادی، اداره‌کل راه و ترابری، برخی واحدهای دانشگاهی و… برای عقد تفاهمنامه‌هایی برای اجرای این طرح اعلام آمادگی کردند. 

وی با بیان این‌که مهم‌ترین دغدغه ما در این طرح تأمین آب برای آبیاری درخت‌هاست، افزود: دستگاه‌های طرف قرارداد موظفند آب مورد نیاز برای آبیاری این طرح‌ها را در سال نخست از طریق آبرسانی با تانکر و در سال‌های بعد از طریق آبیاری قطره‌ای انجام دهند. 

خبر جدید  خدمت به مردم نخستین رسالت دولت/ گرانی‌ها لجام‌گسیخته است

سرو مشهد و زیتون تلخ جای کاج تهران و اکالیپتوس را در سمنان گرفتند  

حیدریان از افتتاح نمادین این طرح‌ها در سمنان با حضور استاندار در ۱۶ اسفندماه خبر داد و تصریح کرد: در هفته منابع طبیعی در مجموع ۵۷ عنوان برنامه‌ در استان اجرایی می‌شود. 

وی از توزیع ۸۰۰ هزار نهال تولیدی نهالستان‌های این استان در هفته منابع طبیعی خبر داد و افزود: در مجموع ۲۰ رقم نهال در دو نهالستان منابع طبیعی استان تولید می‌شود که درخت‌های خانواده کاج، چند گونه سرو از جمله سرو شیراز، سرو نقره‌ای ، سرو خمره‌ای، زبان‌گنجشک، ابریشم مصری، اقاقیا و یکی دو گونه مثمر مثل زیتون تلخ، سنجد و…از جمله گونه‌های تولیدی در استان هستند. 

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان سمنان از برنامه‌ریزی این استان برای حذف دو گونه کاج تهران و اکالیپتوس به‌علت  سازگاری کم با اقلیم این استان خبر داد و افزود: به جای این دو گونه تولید دو گونه سرو مشهد و زیتون تلخ در دستور کار منابع طبیعی قرار گرفته و ان‌شاءا… از سال آتی توزیع این دو در سطح گسترده‌تری در استان آغاز و تولید دو گونه پیشین کاملاً متوقف می‌شود. 

وی از ایجاد بوستان‌های روستایی به‌عنوان یکی از مأموریت‌های این اداره‌کل نام برد و گفت: تاکنون ۵۷ تفاهمنامه با دهیاری‌های استان برای ایجاد بوستان روستایی منعقد شده که ۴۰ تفاهمنامه آن به ایجاد بوستان‌های روستایی انجامیده و ۱۷ مورد نیز به‌علت عدم عمل به تعهدات و تأمین منابع آبی و… به باطل شدن تفاهم‌نامه و پس گرفتن اراضی تحویل شده انجامیده است. 

ایجاد ۹ بوستان روستایی جدید تا پایان سال  

خبر جدید  نیمی از فعالان صنعتی سمنان در صنایع کوچک اشتغال دارند

این مدیر مسئول از برنامه‌ریزی منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان برای ایجاد ۹ بوستان روستایی در سال‌جاری خبر داد و گفت: در این ۹ بوستان که در روستاهای فرومد، خرقان، ابراهیم آباد، نام‌نیک، افتر و…ایجاد خواهد شد ۱۶ هکتار درختکاری در مجموع انجام می‌شود. 

وی با اشاره به تعهدات این اداره‌کل در خصوص کشت گیاه دارویی و صنعتی باریجه در ۱۰هزار هکتار از مراتع استان یادآور شد: تاکنون حدود ۵۵۰۰ هکتار از این تعهدات اجرایی شده و مابقی آن نیز در قالب ۵۱ سامانه تا پایان سال اجرایی می‌شود. 

حیدریان از طرح کشت باریجه که در قالب طرح‌های اقتصاد مقاومتی اجرایی شده به‌عنوان یک طرح موفق نام برد و افزود: نتایج این طرح موفق که با استقبال خوب مردمی همراه شد، در آینده بیشتر نمایان خواهد شد. 

وی با بیان این‌که کشت مجدد باریجه در سال‌های آتی از اولویت اداره‌کل خارج خواهد شد، تصریح کرد: با توجه به مشارکت فراوان مردمی در این طرح و کشت باریجه در سطح وسیعی، این طرح به بهره‌برداران سپرده شده و از سال آتی از ذیل حمایت اداره‌کل خارج و طرح کشت گیاهان دارویی و مرتعی دیگری که متناسب با استعداد و شرایط اقلیمی و آب و هوایی هر شهرستان انتخاب خواهند شد، در دستور کار قرار خواهد گرفت. 

مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان از بخش مراتع به‌عنوان یکی از بخش‌های پرچالش در استان نام برد و گفت: بیشترین مراجعات منابع‌طبیعی استان نیز مربوط به همین بخش است و در واقع عمده گرفتاری‌های ما به‌علت قدیمی بودن ممیزی‌ها به این حوزه برمی‌گردد. 

ابطال ۳۶۸ پروانه چرا با پایش یک‌سوم سامانه‌های مرتعی استان  

وی با اشاره به برخی سودجویی‌ها از پروانه‌های چرا در مناطق عشایری استان گفت: باتوجه به قدیمی بودن ممیزی‌ها و تغییر شغل برخی دامداران و عشایر، گاه این مراتع و سامانه‌های عرفی با قیمت‌های زیاد به دامداران و عشایر فاقد پروانه چرا فروخته می‌شد که مشکلات و اعتراضاتی نیز به همراه داشت. 

خبر جدید  نامگذاری بلواری در سمنان به نام آیت الله هاشمی رفسنجانی

حیدریان از برنامه‌ریزی برای پایش کامل اراضی مرتعی و سامانه‌های عرفی استان خبر داد و افزود: کل مراتعی که در استان به نام مردم ممیزی شده ۴میلیون و ۷۰۰هزار هکتار در اراضی قشلاق، میان‌بند و ییلاقات می‌شود که در قالب ۱۲۵۰ سامانه مرتعی به ۷۹۴۱ بهره‌بردار واگذار شده است. 

وی با بیان این‌که تاکنون ۳۷۸ مرتع از این تعداد که دربرگیرنده یک‌سوم سامانه‌های مرتعی استان است، مورد پایش قرار گرفته اظهار کرد: در مجموع ۲۲۰۰ بهره‌بردار در این ۳۷۸ مرتع پایش شده صاحب حق و حقوق بودند که پس از پایش جدید ۳۶۸ دامدار به‌علت نداشتن اشتغال به این شغل حذف و پروانه چرای آنها باطل شد. 

 مدیرکل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان از باطل شدن این تعداد پروانه چرا به‌عنوان یک فرصت برای نفس کشیدن مراتع استان نام برد و اظهار کرد: این پروانه‌های چرای حذف شده دارای ۴۹ هزار دام بودند که حذف آنها به بهبود پوشش مرتعی در این مناطق کمک خواهد کرد. 

وی از کاهش ۳۰۰هزار دام این مناطق به حدود ۲۵۰ هزار رأس خبر داد و یادآور شد: این سامانه‌های مرتعی عمدتاً در مناطق قشلاقی استان هستند. 

حیدریان تصریح کرد: در مجموع مجوز چرای ۹۹۵ هزار رأس دام در مراتع استان از گذشته تاکنون صادر شده که تقریباً متناسب با ظرفیت مراتع استان است و تقریباً دام مازاد قابل توجهی در استان وجود ندارد و مراتع فعلی ظرفیت دام‌های فعلی دامداران و عشایر استان را دارند.   

انتهای پیام

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد