جمعه, ۸ مرداد , ۱۴۰۰
20:18:01 - سه‌شنبه 27 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
صنایع تبدیلی نیاز اساسی بخش کشاورزی میامی
صنایع تبدیلی نیاز اساسی بخش کشاورزی میامی
شهرستان میامی با توجه به تولید حدود ۴۰ درصدی محصولات کشاورزی استان سمنان ، صنایع تبدیلی ندارد که با راه اندازی این واحدها علاوه بر توسعه اقتصاد منطقه و افزایش درآمد و ایجاد انگیزه بیشتر در کشاورزان، میزان کمی و کیفی محصولات افزایش می یابد. به گزارش خبرنگار بسیج از میامی،شهرستان میامی با برخورداری از […]

شهرستان میامی با توجه به تولید حدود ۴۰ درصدی محصولات کشاورزی استان سمنان ، صنایع تبدیلی ندارد که با راه اندازی این واحدها علاوه بر توسعه اقتصاد منطقه و افزایش درآمد و ایجاد انگیزه بیشتر در کشاورزان، میزان کمی و کیفی محصولات افزایش می یابد.

به گزارش خبرنگار بسیج از میامی،شهرستان میامی با برخورداری از آب و هوای مساعد و منابع آبی فراوان و خاک حاصل خیز یکی از قطب های تولید محصولات راهبردی مانند گندم، جو، چغندرقند و دیگر محصولات در استان سمنان است.
سه هزار هکتار باغات شهرستان میامی بیشتر به کشت انواع میوه های سردسیری مانند زردآلو اختصاص دارد به طوری که سالانه بالغ بر ۲ هزارتن زردآلو از این باغ ها برداشت می شود.
محصولاتی چون پسته، آفتابگردان ،عدس، فلفل، دانه های روغنی وآجیلی و گیاهان داروئی از شاخص ترین تولیدات کشاورزی میامی به شمارمی رود اما به علت نبود کارخانه و یا کارگاه های بسته بندی در منطقه، تاکنون برندسازی محصولات این شهرستان امکان پذیر نشده است.
به گفته کارشناسان ، سالانه حدود ۱۰۰ تُن حبوبات دربخش کالپوش این شهرستان تولید می شود از آنجایی که کارخانه ای برای بسته بندی محصولات وجود ندارد، کشاورزان تولیدات خود را به شهرهای مجاور عرضه می کنند.
فعالیت صنایع بسته بندی در شرق استان سمنان به ویژه در میامی علاوه برایجاد اشتغال و کاهش بیکاری، در کم کردن هزینه های جانبی برای کشاورزان هم موثر است.
سیدحسن میرعماد رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان روز دوشنبه  گفت : شهرستان میامی ظرفیت منحصر به فردی در زمینه تولید محصولات کشاورزی دارد که می توان با راه اندازی چند واحد فرآوری و محصولات کشاورزی برای کاهش نرخ بیکاری در این شهرستان گام برداشت.
وی اظهارداشت : بیش از ۴۰ درصد محصولات کشاورزی استان سمنان در میامی کشت می شود و باید برای افزایش رغبت مردم این شهرستان برای کشت محصولات کشاورزی، قدم های جدی تری از سوی مسوولان برداشته شود.
وی به تولید بیش از ۴۰ درصد گندم استان سمنان در این شهرستان اشاره و اضافه کرد : سطح زیرکشت گندم آبی این شهرستان ۶ هزار و ۷۰۰هکتار و کشت دیم هشت هزار و ۷۰۰ هکتار است.
میرعماد با اشاره به ساخت یک شهرک کشاورزی در میامی گفت: برای ساخت این شهرک حدود ۲۰۰ هکتار زمین برای ساخت و ساز آن بیش از ۵۰۰ میلیارد ریال اعتبار نیاز است.
وی اظهارداشت : ساخت واحدهای فرآوری و صنایع تبدیلی و سردخانه در افزایش تولید محصولات و انگیزه بیشتر کشاورزان این شهرستان واقع در شرق استان سمنان تاثیرگذار است.
وی خاطرنشان کرد : اکنون ۱۰ سردخانه محصولات کشاورزی در میامی فعال است که با هدف افزایش اشتغال، راه اندازی واحدهای تولیدی فرآوری و بسته بندی محصولات کشاورزی ضروری است.
میرعماد اضافه کرد : ایجاد مرز هوایی و شهرک کشاورزی توسعه و رونق شرق استان را به دنبال خواهد داشت و در سال ۹۶ برای نخستین بار بیش از ۱۰ هزارتن سیب از این شهرستان صادر شده است.
رییس سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با بیان این که به منظور توسعه و جذب سرمایه گذار مهم ترین مشکل در حوزه کشاورزی نبود مرز هوایی در میامی است، گفت : با توجه به تولید انبوه محصولات کشاورزی دراین شهرستان در صورت صدور مجوز مرز هوایی فرودگاه شاهرود، بسیاری از مشکلات در این بخش برطرف می کند.
۴۳ هزار بهره بردار در حوزه های مختلف کشاورزی و دامپروری در استان سمنان فعالیت دارند، محصولات کشاورزی مهم در شهرستان های سمنان، مهدیشهر و سرخه انار، انجیر، و زیتون و محصول مهم کشاورزی شهرستان های شاهرود و میامی در شرق استان، انگور، زردآلو و گیلاس، محصول مهم کشاورزی شهرستان های گرمسار و آرادان در غرب استان خربزه و محصولات گلخانه‌ای و محصول عمده شهرستان دامغان پسته است.
در استان سمنان ۱۹۸ هزار هکتار اراضی کشاورزی و باغی وجود دارد.
شهرستان میامی ۴۰ هزار نفر جمعیت دارد. استان سمنان ۱۹۸ هزار هکتار ارزاعی زراعی و باغی دارد.

خبر جدید  دودهای آلوده در انتظار بیداری وجدان های خواب مانده نمی ماند

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد