شنبه, ۱۰ خرداد , ۱۳۹۹
12:06:21 - چهارشنبه 6 مارس 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
میامی در مسیر توسعه پایدار
میامی در مسیر توسعه پایدار
شاهرود – ایرنا- کمبود امکانات و زیر ساخت ها درمیامی باعث شد که جزو ۳۱ شهرستان اولویت دار توسعه پایدار در کشور معرفی و ضرورت شتاب در توسعه آن افزایش یابد.

به گزارش ایرنا ، این شهرستان با حدود ۴۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۲۵۰ کیلومتری سمنان واقع شده و زمینه های توسعه را با توجه به فرصت ها و برنامه هایی همچون آثارگردشگری،معادن غنی و اراضی زراعی و باغی با محصولات گوناگون دارد.
میامی با وجود ظرفیت های ویژه درحوزه گردشگری، کشاورزی، صنعت ومعدن تا رسیدن به توسعه پایدار و رفع محرومیت راه طولانی درپیش دارد.
این شهرستان باوسعتی حدود هشت هزارو۳۵۰کیلومتر سال ۱۳۹۰ به شهرستان ارتقا یافت اما هنوز زیرساخت های لازم برای ارتقای شاخص های زندگی ساکنان آن به طور کامل فراهم نشده است .
** قابلیت های شهرستان میامی
خط لوله ۴۸و ۴۲ اینچ گاز سراسری که در شهرستان میامی با یکدیگر تلاقی پیدا می کنند ، می تواند زمینه ساخت صنایع پتروشیمی در مقیاس های کوچکتر را فراهم کند.
وجود شهرک صنعتی با زیرساخت های مناسب آب ،برق ،گاز ،تلفن و قرار گرفتن در مسیر جاده ترانزیتی تهران – مشهد گام دیگری برای توسعه صنعت دراین شهرستان است.
وجود آب کافی و زمین های کشاورزی مستعد برای ایجاد گلخانه های صنعتی و دامداری های صنعتی دربرخی دهستان کلاته های شرقی وفرومد هم برای اشتغال و رفع بیکاری زمینه های بسیار مناسبی هستند.
روستای محمدآباد به عنوان مهدتولید پیراهن ، که تولیدات این روستا در سایر مناطق استان و جتی کشور توزیع می شود، یکی دیگر از توانمندیهای مردمان این خطه برای رونق هرچه بیشتر اقتصادی است.
قرارگرفتن این شهرستان در مجاورت مناطق زیست محیطی پارک ملی توران،پارک ملی گلستان ومنطقه حفاظت شده حیات وحش خوش ییلاق وهمچنین مناطق زیست محیطی این شهرستان هم برای جذب گردشگران طبیعی مقصد های بسیار مناسبی هستند.
نزدیکی به فرودگاه بین المللی شاهرود یکی ازمزیت های مناسب برای حوزه گردشگری،صنعت و معدن این شهرستان می باشد وهمچنین وجود ۲ ایستگاه توقف قطار مسافری تهران –مشهد می تواند محصولات معدنی و کشاورزی را از طریق ریل آهن انتقال دهد ، با توجه به پایین بودن قیمت حمل و نقل ریلی ایجاد یک سکوی حمل ونقل ضروری می باشد .
** میامی نقطه اتصال کریدور شمال – جنوب
وجود جاده های مواصلاتی در دست اقدام میامی – جاجرم به عنوان کریدور شمال از ترکمنستان به جنوب ایران ،جاده میامی -جیلان از دیگر مزیت های این شهرستان هستند.
** معادن غنی میامی از دیگر مزیت ها برای توسه است.
معادن غنی اکسید کروم ، کنستانتره مس ، وجود ۲۰درصد معادن کرومیت کشور و ۵۰ درصد مس استان و درصورت جلوگیری ازخام فروشی و ایجاد صنایع تبدیلی تجولات بسیاری را ایجاد خواهد کرد.
وجود آثار باستانی و چهار منطقه گردشگری ،غارهای نام نیک ،خرتوت و بزرگترین کاروانسرای ایران در جذب گردشگران نقش اثرگذاری دارند.
با این که فقط گوشه هایی از مزیت های بسیار زیاد شهرستان میامی برشمرده شد، اما این شهرستان از محرومیت های بسیاری رنج می برد ، به طوری که یکی از ۳۱ شهرستان دارای اولویت کشور برای توسعه تعیین شده است.
** استانداران ناظر اجرای سند توسعه شهرستان های محروم
احمدملایری سرپرست فرمانداری این شهرستان در گفت و گو با ایرنا به سندتوسعه که نقش بسزایی برای توسعه میامی درپی خواهدداشت اشاره کرد و گفت : اهداف توسعه با مشارکت مردم و نهادهای حمایتی پیگیری و بصورت برنامه محور اجرامی شود.
وی تصریح کرد:باید تلاش شود از امکان بوجود آمده با برنامه ریزی و با مشارکت همه جانبه مردم و سرمایه گذاران در عرصه های مختلف ازجمله اقتصادی،گردشگری ،فرهنگی،اجتماعی بیشترین استفاده بعمل آید.
ملایری ظرفیت های فراوان شهرستان میامی درحوزه های گردشگری،صنعت،معدن و کشاورزی را یاد آور شد و افزود:در این سند، توجه به بخش خاص نیست و ظرفیت های مختلف برای توسعه مورد نظر است.
وی بااشاره به روند اجرای سند توسعه شهرستان میامی گفت: برای تحقق توسعه شهرستان به صورت مستمر و دقیق نظارت و پیگیری می کنیم تا بتوانیم به اهداف تعیین شده برسیم.
سرپرست فرمانداری میامی تصریح کرد: با هماهنگی های انجام شده و ابلاغ وزیرکشور تمام اختیارات به استانداران برای نظارت بر توسعه شهرستان ها ابلاغ شده وفرمانداران نیز آن را انجام می دهند.
به گزارش ایرنا سند توسعه ۳۱ شهرستان کمترتوسعه یافته کشور با حضور وزیر کشور ۱۴ اسفندرونمایی شد.
شهرستان میامی با جمعیتی بیش از ۴۰هزار تن در شرق استان سمنان واقع می باشد
۷۳۵۷/۶۱۶۷

خبر جدید  آتش‌سوزی در کارگاه کابینت‌سازی شهرک غرب سمنان مهار شد


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد