شنبه, ۱۶ فروردین , ۱۳۹۹
13:11:44 - شنبه 26 ژانویه 2019
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نقشه راه عبور از بحران در تولید
نقشه راه عبور از بحران در تولید
هفته نامه اقتصادی و سیاسی کرامت انسانی در سومین شماره خود مطلبی را با عنوان «نقشه راه عبور از بحران در تولید» به قلم محمد مهدی کریمی منتشر کرده است.

در این مطلب آمده است: اگر بخواهیم چشم انداز روشنی را در شرایط فعلی جست و جو کنیم باید در استان سمنان چند گزاره را حتما در دستور کار قرار دهیم.
اول، اینکه بپذیریم مساله منحصر و معطوف به واحدهای تولیدی این استان نیست و در سراسر ایران شرایط کم و بیش به همین سمت و سو کشیده شده است؛ بنابراین نقطه ای دیدن و شتاب زدگی در مواجهه با فشاری که روی تولید کننده سنگینی می کند نمی تواند راه حل مساله باشد.
این را باید هم دولت و هم فعالان بخش خصوصی در در سطح مختلف دنبال کنند تا شرایط برای فعالیت های تولیدی و از جمله صنعت دشوارتر از وضعیت امروز نشود.
دوم باید قبول کنیم که دقیق تر و جزئی تر فعالیت واحدهای تولیدی و به خصوص بخش صنعت را مرور کنیم و ببینیم که آیا رویکرد های مدیریت و واحدها ثمر بخشی و تناسب لازم را داشته است یا خیر؟
سوم؛ آگاهی از بازار و هدف گذاری متناسب با وضعیت بازار هدف، یکی از مهمترین جنبه های رویکرد واحدهای تولیدی است که می تواند برای عبور از وضعیت فعلی برای خیلی از این واحدها به خصوص در کارخانه ها و کارگاه های صنعتی لحاظ شود و متولیان خود این واحدها هم اصالت این گزاره را تا حد زیادی متوجه شده اند؛ به یک معنا شاخک های تولید کننده ما باید نسبت به وضعیت بازار هدف چه داخل کشور و چه احتمال فرصت های بازار منطقه و فرامنطقه ای بسیار حساس تر شوند.
فعالیت واحد تولیدی و به ویژه صنعت بدون واحد تحلیل بازار معنایی ندارد و باید بپذیریم که هر واحد در حوزه کاری خود دست کم یک تحلیل گر بازار داشته باشد که لحظه و هر روز بازار را مورد تحلیل قرار بدهد و بتواند تصمیم بگیرد.
علاوه بر سه روشی که درباره فرایند تولید ذکر شد، در مواردی نیاز به تغییر در منابع انسانی و حوزه مدیریت باشد. همچنین نگهداری و تعمیر ماشین آلات باید به گونه ای باشد که ماهیت و استاندارد بهره وری را حفظ کرده و حتی المکان ارتقا بدهد.
این مساله می تواند جزء راه های بهبود شرایط واحدهای صنعتی و تولیدی باشد. این گزاره ها در مورد اقصی نقاط کشور و به ویژه استان سمنان باید دنبال شود . تعمیر و ارتقای ماشین آلات باید به طور خاص یکی از پاشنه های آشیل بیشتر واحدهای تولیدی در استان سمنان و در اغلب نقاط کشور است؛ چرا که آنطور که باید دانش و جهت گیری لازم ا برای حفظ و تعمیر ماشین آلات به کار نبسته ایم و این موضوع بهره وری بسیاری از واحدها را تحت تاثیر قرار داده است.
اگر مدیران استانی پیشگام شوند تا مجموعه این عوامل را درست مدیریت کنند، همین واحدهای تولیدی موجود می توانند تحرک لازم را داشته و چشم انداز روشن تری از اقتصاد استان سمنان و اقتصاد ایران را شاهد باشیم.
از نکات مهم قابل بحث در موضوع واحدهای تولیدی مساله سرمایه در گردش است که بسیاری از تولیدکنندگان با آن دست به گریبان هستند.
۷۳۴۲/۷۴۰۸

خبر جدید  وداع باشکوه سمنانی ها با پیکر محمد قنبریان شهید مدافع حرم


منبع :: http://www.irna.ir

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها

    Sorry, no posts matched your criteria.

بانک پاسارگاد