سه شنبه, ۲۸ آبان , ۱۳۹۸
۴:۲۶:۳۱ - پنج شنبه ۱ فروردین ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نوروز فرصتی برای کنار هم بودن- الناز ملکی*
نوروز فرصتی برای کنار هم بودن- الناز ملکی*
سمنان- ایرنا- عید نوروز یکی از کهن ترین آیین های مردم ایران زمین و فرصتی برای پاسداشت فرهنگ و زنده نگه داشتن سنت های دل نشین ایرانیان مانند دید و بازدید و احوالپرسی از یکدیگر در عصر فناوری محسوب می شود.

به گزارش ایرنا، عید نوروز یک آیین خاطره انگیز در ذهن هر ایرانی است که فرصت دور هم جمع شدن را فراهم می کند تا افراد صمیمت و محبت را به یکدیگر هدیه کنند.
سمنانی ها پهن کردن سفره هفت سین در ساعت های پایانی سال کهنه و شروع سال جدید را برای خود خوش یمن می دانند و اهل خانه مانند دختران، مادران، نوه ها، مادربزرگ ها و نوعروسان در خانه جدیدشان با پهن کردن سفره و نشان از برکت خانه به استقبال عید می روند.
هریک از زنان خانواده بسته به ذوق، سلیقه و خلاقیت خود سین های هفت سین را برای چیدن بر دل سفره عید آماده می کنند.
مردم در سراسر نقاط استان سمنان هم سلیقه با سایر اقوام کشور سفره هفت سین خود را به هفت چیز که هر کدام نمادی از خیر وبرکت، سرسبزی، پویایی، شادی و نشاط است مزین می کنند.
تیک تیک تیک صدای ثانیه شمار ساعت است که بی وقفه در حال چرخش است تا به ساعت ۱ و ۲۸ دقیقه و ۲۷ ثانیه لحظه تحویل سال ۱۳۹۸ هجری شمسی نزدیک شود و لحظه ی زیبا و به یادماندنی است لحظه تحویل سال نو لحظه ای سال نو شروع و اتفاقات ثانیه های قبل چه خوب چه بد مربوط به سال گذشته می شود.
لحظه زیباییست که یک دختر کوچک در حالی که لباس های نو به تن کرده با سینی هم قد خودش درحالی که در آن قرآن، آب، آیینه، سکه و سبزه قرار دارد پشت در خانه منتظر تحویل سال و صدای پدر هست تا به عنوان پیام آور عید و اولین مهمان سال نو با یمن قدم خود پس از تحویل سال وارد خانه شود.
پیچیدن صدای یَا مُقَلِّبَ الْقُلُوبِ وَ الْأَبْصَارِ یَا مُدَبِّرَ اللَّیْلِ وَ النَّهَارِ یَا مُحَوِّلَ الْحَوْلِ وَ الْأَحْوَالِ حَوِّلْ حَالَنَا إِلَی أَحْسَنِ الْحَالِ، صدای پدر و فریاد یکباره ترقه ها همزمان با یکدیگر نوید تحویل سال نو را می دهد.
بلی چه زیباست دخترک با قرآن مجید به عنوان شروع سال همراه و همگام با آیه های قرآن، آب به عنوان نمادی از روشنی، سبزه به عنوان نمادی از سرسبزی، سکه نمادی از رونق و آیینه نمادی از زلال بودن وارد خانه می شود و سال نو را در آغوش پدر جشن می گیرد و سپس با همراهی پدرش چهار گوشه خانه را با قرآن، آب، سکه، سبزه و آیینه تطهیر می کند.
چه زیباست آیین عید نوروز به راستی که بهانه ایست برای دورهم جمع شدن گل گفتن و گل شنفتن و زیباتر از همه لحظه ایست که فرزندان منتظر عیدی از بزرگ خانواده هستند تا اسکناس های نو و تا نخورده در قرآن را بینشان تقسیم کند و بی شک جمع شدن تمام خانواده دور سفره هفت سین لحظه ایست خاطره انگیز برای تک تک ایرانیان.
عید نوروز یادآور آداب و سنت های پسندیده ملی است که در سایه توجه به این آیین ها رفتارهای پسندیده از جمله دید و بازدید، توجه به بزرگترها و احترام متقابل در جامعه تقویت می‌شود.
جشن نوروز نمادی از سالگرد بیداری طبیعت از خواب زمستانی است که به رستاخیز و حیات منتهی می شود.
عید نوروز مصادف با زمانی است که زمین یک دور کامل را به دور خورشید گردش کرده و در ادامه چرخه جدیدی را شروع خواهد کرد.
در این زمان خورشید دقیقا در شرق طلوع و در غرب غروب می‌کند و بر اساس همین پدیده و به علت اینکه خورشید در مسیری میان مسیرش در انقلاب تابستانی (بیشترین ارتفاع) و مسیرش در انقلاب زمستانی (کمترین ارتفاع) را طی می‌کند مدت شب و روز با هم برابر است و به همین علت اعتدال بهاری نامیده می‌شود.
۷۴۳۲/۷۴۰۸/۶۱۰۳


منبع :: http://www.irna.ir

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد