یکشنبه, ۳ مرداد , ۱۴۰۰
8:19:05 - چهارشنبه 28 فوریه 2018
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
نیات خیر وقف درمان می‌شوند/ دستگیری از بیماران شاهرودی
نیات خیر وقف درمان می‌شوند/ دستگیری از بیماران شاهرودی
خبرگزاری مهر، گروه استان ها-محمدحسین عابدی: نامشان کمیته بانوان خیران سلامت است دل هایشان سبز؛ گرد هم می‌آیند تا درباره راه‌های جذب مشارکت‌های مردمی برای ارتقای مراکز درمانی و همچنین کمک به بیماران سخن بگویند و مجمعی دارند، دفتری، مرکزی … اما مردم آن‌ها را نمی‌شناسند چراکه در لای زرق‌وبرق رسانه‌ای این روزهای شهرستان شاهرود، […]

خبرگزاری مهر، گروه استان ها-محمدحسین عابدی: نامشان کمیته بانوان خیران سلامت است دل هایشان سبز؛ گرد هم می‌آیند تا درباره راه‌های جذب مشارکت‌های مردمی برای ارتقای مراکز درمانی و همچنین کمک به بیماران سخن بگویند و مجمعی دارند، دفتری، مرکزی … اما مردم آن‌ها را نمی‌شناسند چراکه در لای زرق‌وبرق رسانه‌ای این روزهای شهرستان شاهرود، گم‌شده‌اند اینجا عشق، به رنگ زرد بیماران گرما می‌پاشد، با دستان خالی فقط باکمی عشق.

برای حضور در بینشان باید راهی درمانگاه عظیما شد، تابلوی سبزرنگی که در مقابلش نوشته «مجمع خیران سلامت شاهرود» خوش‌آمد گوی ماست، اتاقی کوچک اما اینجا ولوله‌ای برپا است، بانوان عضو کمیته خواهران خیران سلامت شاهرود درباره نشست با مسئولان مدیریت شهری بحث می‌کنند باید صبر کرد تا جلسه‌شان تمام شود اینجا هر کس یک دنیا حرف با خود به همراه دارد.

اینجا فراموش شده است

نامشان مجمع خیران سلامت است، در دل دانشگاه علوم پزشکی و بنا بر اساس‌نامه‌شان نهادی غیرسیاسی، غیرانتفاعی و غیردولتی هستند که در حوزه تجهیز بیمارستان‌ها و درمانگاه‌ها فعالیت می‌کنند، این مجمع همچنین در ساخت درمانگاه‌های روستایی نیز مشارکت دارد و به‌نوعی دست خیران را در دست نیازمندان می‌گذارد پس اینجا بودن دلی می‌خواهد عاشق.

اکثر ساختمان‌ها و زمین‌های مربوط به اماکن بهداشتی و درمانی در سطح شهرهای شاهرود، میامی، بسطام، مجن، کلاته خیج، بیارجمند، رودیان و روستاهای تابعه و نیز تجهیزات بهداشتی و درمانی موجود توسط خیران و با مشارکت علوم پزشکی شاهرود ساخته‌شده است و ده‌ها زن و مرد و کودک نیازمند به دارو در خدماتشان بهره‌مند ‌می‌شوند اما چون از حمایت‌های آن‌چنانی بی‌بهره هستند، در لابه‌لای تیترهای پر زرق‌وبرق نشریات محلی امروزمان جایی ندارند اینجا فراموشکده ای محسوب می‌شود که محصولش عشق است.

مجمع اما در سال ۹۱ پایه‌گذاری شد هرچند طرح‌های مشابهی از سال ۷۲ تاکنون در درمانگاه‌های شاهرود به انجام می‌رسید اما چیزی به‌عنوان مجمع خیران سلامت از نیمه شعبان سال۹۱ با حضور امام‌جمعه وقت شاهرود و مسئول وقت خیران سلامت کشور در شاهرود افتتاح شد و تاکنون پنج سال از فعالیت رسمی آن بانام مجمع خیران می‌گذرد.

ایجاد کمپ ترک اعتیاد بانوان در شاهرود

این مجمع تاکنون سه بار انتخابات برگزار کرده که آخرین آن‌ها بیست و یکم اردیبهشت‌ماه۹۶ بوده که اعضای اصلی، مسئول، خزانه‌دار، نایب‌رئیس، بازرس و … در زمره آن‌ها هستند، ارائه خدمات در عرصه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با تکیه‌بر کمک و مشارکت مردمی، دانش فنی، بهره‌گیری از منابع انسانی خلاق و فنّاوری از جمله ماموریت‌های این مجمع است و اینکه چقدر می‌تواند موفق باشد به همت خیران شاهرودی بستگی دارد.

خبر جدید  رتبه‌های کمتر از دو هزار کنکور در استان سمنان ۱۱ درصد رشد داشت

فعالیت‌های این مجمع را اما باید در بخش‌های مختلف جستجو کرد، از ایجاد کمپ ترک اعتیاد بانوان تا تهیه دارو برای نیازمندان، تهیه اعتبارات برای مراکز بهداشت، تجهیز خانه بهداشت‌های روستایی، ساخت درمانگاه و ده‌ها مورد دیگر که راضیه احمدی مسئول کمیته بانوان انجمن خیران سلامت شاهرود شاید بهترین گزینه برای پاسخگویی باشد، بانوی شاهرودی فعال در حوزه بهداشت و سلامت که با رویی خوش اولین ورود رسانه‌ها به درون مجمع را خوش‌آمد می‌گوید.

وی درباره فعالیت‌های مجمع خیران سلامت شاهرود به خبرنگار مهر می‌گوید: فعالیت‌های فعلی انجمن بیشتر در حوزه زیرساخت‌ها است، بازسازی بیمارستان‌ها و تأمین امکانات و دستگاه‌های موردنیاز بیمارستان‌ها، با کمک و رضایت خیران. مهم‌ترین هدف این مجمع آن است که برای افراد خیری که می‌خواهند در حوزه سلامت فعالیتی داشته باشند، شرایط فراهم و هماهنگی‌های لازم انجام شود.

مراکز درمانی فعالیت اصلی خیران

این بانوی نیک‌اندیش شاهرودی می‌افزاید: البته درحالی‌که فعالیت اصلی انجمن کمک به ساخت مراکز درمانی محسوب می‌شود اما در حال حاضر مراجعه بیماران نیازمند نیز به انجمن وجود دارد و از این امکان برای تهیه داروی افرادی که توان مالی ندارند نیز استفاده می‌شود.

وی درباره نحوه کمک به تهیه دارو به نیازمندان می‌گوید: در این حوزه، فعالیتی که انجام‌شده هماهنگی با چند داروخانه در سطح شهر است تا با کمک مجمع، داروی نیازمندان را به‌صورت رایگان یا با تخفیف تأمین کنند که آمار این افراد بسیار زیاد است و بعضاً در ماه به ۱۰۰ نفر نیز می‌رسد.

احمدی همچنین با تأکید بر اینکه مجمع خیران سلامت، زیرمجموعه دانشگاه علوم پزشکی شاهرود فعالیت می‌کند، می‌گوید: مجمع سلامت و به‌خصوص کمیته بانوان، به‌عنوان قدم‌های اول در حال فعالیت هستیم و انتظارات ما تا حدی از مسئولان و مردم این است که در شناسانده شدن ما به عموم، کمک کنند؛ ما در ابتدای راه هستیم و راه درازی را پیش روداریم اما تاکنون رسانه‌ها هم حتی به دیدار ما نیامده‌اند تا ما معرفی شویم.

خبر جدید  نامگذاری پست برق به نام شهید شاخص گرمساری

ساخت خانه بهداشت مزج

وی درباره فعالیت‌های مجمع خیران می‌گوید: یکی از فعالیت‌ها دعوت و توجیه مبلغان مذهبی است تا حوزه سلامت را به کسانی که قصد کمک و اصطلاحاً دست خیر دارند معرفی و پیشنهاد کنند تا ما بتوانیم دستشان را در دست افراد نیازمند بگذاریم که این موارد در طول سال ده‌ها بار رخ می‌دهد، نمونه آن کمک‌های بسیار خوب ۱۰، ۲۰ و یا حتی ۳۰ میلیون تومانی به مجموعه درمانی دندانپزشکی شاهرود، بهسازی درمانگاه دهملا با کمک خیران و … است.

مسئول کمیته بانوان خیران سلامت شاهرود همچنین درباره تعامل درون‌سازمانی با این مجمع می‌گوید: معاونت غذا و دارو وزارت بهداشت و دانشگاه علوم پزشکی شاهرود در سال گذشته به ما کمک شایانی کرد، همچنین نیازمندانی که مبتلابه بیماری‌های صعب‌العلاج بودند از سوی مجمع خیران به این معاونت معرفی و در مسیر درمان و رسیدگی به آن‌ها، اقدامات لازم می‌شد که جای قدردانی دارد.

احمدی درباره اقدامات دیگر مجمع سلامت می‌گوید: ساخت خانه بهداشت در مزج، همکاری بازسازی خانه بهداشت دهملا، کمک برای درمانگاه دندانپزشکی، کمپ ترک اعتیاد بانوان، برگزاری اردوهای رابطان طرح سلامت، کمک به تجهیز درمانگاه‌ها، پرداخت پول دارو به مستمندان و ده‌ها مورد دیگر که حتی آمار آن‌ها نیز ثبت نمی‌شود در زمره اقدامات مجمع خیران سلامت است.

ضرورت اطلاع رسانی در راستای فرهنگ‌سازی

وی بخش اعظمی از رسالت‌های این مجمع را امور فرهنگی و اطلاع‌رسانی می‌داند و تأکید دارد: در حوزه آموزش و فرهنگ‌سازی از سوی مجمع بانوان با مبلغان گفتگو شد و طی یک فرایند توجیهی تلاش کردیم از ظرفیت این قشر برای آگاه‌سازی مردم و خیران استفاده کنیم. کلاس‌های آموزشی برای داوطلبان سلامت نیز از اقدامات این حوزه محسوب می‌شوند.

وی همچنین درباره دیگر فعالیت‌های مجمع خیران می‌گوید: در سطح شهر شاهرود، حدود ۴۰۰ نفر به‌عنوان داوطلب سلامت، در هر مرکز بهداشتی درمانی، ۳۰ تا ۴۰ خانم خانه‌دار به‌عنوان داوطلبان سلامت در حال فعالیت هستند، این داوطلبان آموزش‌های دریافتی خود را در همه ابعاد جسمی، روحی و اجتماعی در اختیار خانوارهای هدف قرار می‌دهند که می‌تواند به ارتقای سلامت خانواده‌ها کمک کند.

خبر جدید  دامغان آماده پذیرایی از گردشگران نوروزی است

مسئول کمیته بانوان مجمع خیران سلامت می‌گوید: در طرح پیشگیری از بروز بیماری‌ها و ضرورت ارائه خدمات درمانی همچنین یکی از اعضای هر خانواده به‌عنوان سفیر سلامت مشخص می‌شوند که از وضعیت سلامت خانواده آگاه می‌شوند تا در صورت نیاز خانواده امکان حل مشکل یا مراجعه صحیح به متخصص را داشته باشند، این سفیران قرار است زیرمجموعه داوطلبان قرار گیرند و با هماهنگی بین این افراد تحت پوشش باشند از سوی دیگر مشارکت بانوان در حال حاضر در حوزه فرهنگ‌سازی است و این هدف نیز از طریق آگاهی سازی انجام می‌شود.

خیران به کمک بیماران آیند

در لابه‌لای صحبت‌های اعضای کمیته بانوان مجمع سلامت یک نکته مشترک است آن‌هم ضرورت شناسانده شدن این مجمع به مردم؛ مردمی که شاید نیات خیر داشته باشند اما ندانند که چنین مرکزی نیز در شاهرود وجود دارد، شاید بتوان با شناساندن این مرکز یک‌راه دیگر را نیز به‌عنوان مشاوره پیش پای واقفان و نیک اندیشان قرارداد تا بتوانند موجبات رهایی یک بیمار را از درد و رنج فراهم سازند. بیمارانی که بعضاً با هزینه‌های بسیار ناچیز می‌توانند از بند بیماری‌های صعب رهایی یابند و این نیک اندیشان هستند که بعضاً با کمک‌هایشان سرنوشت یک خانواده را تغییر می‌دهند.

سامانه اینترنتی مجمع خیران سلامت شاهرود می‌تواند راهنمای مراجعان و خیران باشد.

وقتی به تاریخچه کمک‌های مردمی به مجمع خیران سلامت نگاهی می‌اندازی اما به عظمت مردم پی می‌بری، مردمی که دل درگرو حیات بخشیدن به همنوعشان بسته‌اند و با اهدای کمک‌هایشان زندگی الگوی عشق‌ورزی شدند، خیرانی که در بینشان کمک‌هایی مانند کمک ۴۰ میلیون تومانی به درمانگاه مجن، کمک ۲۰ میلیون تومانی به تجهیز بیمارستان فاطمیه، کمک ۱۰۰ میلیون تومانی برای خرید دستگاه ونیلاتور نوزادان، کمک ۱۰۰ میلیون تومانی بانوی شاهرودی برای احداث درمانگاه در خیابان شهنما و … وجود دارد کمک‌های سخاوتمندانه‌ای که راه را برای ارائه خدمات درمانی به بیماران هموار می‌سازد.

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد