جمعه, ۸ اسفند , ۱۳۹۹
6:16:34 - پنج‌شنبه 9 نوامبر 2017
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
پرورش گاو “سیمنتال” در استان سمنان گسترش می‌یابد
پرورش گاو “سیمنتال” در استان سمنان گسترش می‌یابد
معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به استقبال دامداران در زمینه پرورش گاوهای دومنظوره در این استان گفت: پرورش نژاد گاو دومنظوره “سیمنتال” در این استان گسترش می‌یابد. شعار سال: مصطفی شاه‌حسینی با اشاره به برخی از اهداف اجرای طرحپرورش گاو «سیمنتال» در استان سمنان گفت: افزایش سرانه تولید شیر و […]

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با اشاره به استقبال دامداران در زمینه پرورش گاوهای دومنظوره در این استان گفت: پرورش نژاد گاو دومنظوره “سیمنتال” در این استان گسترش می‌یابد.

شعار سالمصطفی شاه‌حسینی با اشاره به برخی از اهداف اجرای طرحپرورش گاو «سیمنتال» در استان سمنان گفت: افزایش سرانه تولید شیر و گوشت از اهداف اصلی پرورش این نژاد در واحدهای دام‌پروری است.

وی با بیان اینکه در سال‌های اخیر گاوهای آمیخته هلشتاین با اسپرم نژاد سمینتال تلقیح شده‌اند، افزود: هدف از این مهم اصلاح نژاد گاوها جهت افزایش هم‌زمان تولید شیر و گوشت باکیفیت بوده است؛ چراکه نژاد گاو دومنظوره «سیمنتال» نسبت به نژاد «هلشتاین» از مقاومت بالایی برخوردار است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان خاطرنشان کرد: اصلاح نژاد به‌عنوان ابزاری مؤثر در راستای بهبود کمی و کیفی تولیدات و ارتقای بازده اقتصادی فعالیت‌های دام‌پروری جایگاه ویژه‌ای به خود اختصاص داده است؛ به‌طوری‌که با افزایش جمعیت کشور و کمبود منابع غذایی و دغدغه‌های حاصل از آن این علم توانسته است بستر مناسبی برای افزایش راندمان تولید و بازده اقتصادی باشد.

خبر جدید  متوسط طول عمر زنان در استان سمنان بیشتر از مردان است

شاه‌حسینی خاطرنشان کرد: اصلاح نژاد و ساماندهی راندمان تولید در واحدهای روستایی امری اجتناب‌ناپذیر است و در این راستا نژادهای دومنظوره با هدف تولید شیر و گوشت در واحدهای روستایی می‌تواند نقش مؤثری در روند اقتصادی کردن تولید در واحدهای روستایی داشته باشد.

وی ارتقای کمیت و کیفیت گوشت و سرعت رشد و افزایش ضریب تبدیل در نتایج آمیخته و همچنین بهبود صفات عملکردی مانند تولیدمثل و کاهش فاصله گوساله‌زایی را از اهداف توسعه پرورش گاوهای دومنظوره عنوان کرد.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان افزایش مقدار تولید شیر ازلحاظ کمی و کیفی، کاهش سخت‌زایی، افزایش عمر تولید و ماندگاری، کاهش ابتلا به بیماری‌های ورم پستان را از دیگر اهداف توسعه و پرورش گاوهای دومنظوره عنوان کرد.

خبر جدید  اعتبارات آبخیزداری سمنان ۲ برابر شد/ اختصاص ۴۶۹ میلیارد تومان

محمدمهدی احمدی مدیر امور دام معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان نیز به برخی از مزیت‌های گاو دومنظوره «سیمنتال» نسبت به نژاد «هلشتاین» اشاره و اعلام کرد: این گاو دومین نژاد تولیدکننده شیر در دنیا است و بسته به مدیریت شرایط محیطی و تراکم تغذیه گله، میزان تولید هشت هزار کیلوگرم و با مدیریت بهتر بیش از ۱۰ هزار کیلوگرم شیر در یک دوره ۳۰۵ روزه به‌آسانی دست‌یافتنی است.

وی خاطرنشان کرد: گاو دومنظوره «سیمنتال» ازنظر خصوصیت تولید گوشت نیز گنجی بین گاوهای با نژاد گوشتی است و مزایای اقتصادی این نژاد برای پرورش‌دهندگان گاو گوشتی تقریباً در مقایسه با سایر نژادها بی‌نظیر است.

مدیر امور دام معاونت بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنانبه ویژگی برتر این نژاد ازنظر تولیدمثلی نیز اشاره کرد و افزود: آسان‌‌زایی، باروری فوق‌العاده، ابتلای کمتر به بیماری‌های شایع در گاوداری همچون ورم پستان، لنگش و تب برفکی طول عمر اقتصادی بالا، فاصله گوساله‌زایی کمتر نسبت به سایر نژادها و بازگشت سریع به فحلی پس از زایمان از مهم‌ترین خصوصیات تولیدمثلی این نوع نژاد است.

خبر جدید  آغاز مراسم معنوی اعتکاف در استان سمنان + فیلم

احمدی با بیان اینکه شیر گاو نژاد «سیمنتال» نسبت به هلشتاین درصد چربی و پروتئین بالاتری دارد و به دلیل توقع غذایی پایین‌تر، هزینه نگهداری کمتری دارد، تصریح کرد: سن بازدهی گاو «هلشتاین» مرتباٌ کاهش می‌یابد به‌گونه‌ای که بسیاری از گاوداری‌ها با مشکل تأمین گوساله ماده نسل بعدی مواجه هستند.

سایت شعار سال، با اندکی تلخیص و اضافات برگرفته از سایت مرآت ، تاریخ انتشار ۱۶ آبان ۹۶، کدمطلب: ۱۴۲۳۸۸ ، www.meraatnews.com

[ad_2]

Source link

0/5 (0 نقد و بررسی)

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
پربازدیدترین ها
بانک پاسارگاد