به گزارش خبرگزاری برنا؛ امیر سرتیپ امیرحاتمی روز شنبه در آیین افتتاح بزرگترین واحد فلزی غیردولتی کشور در شهرک صنعتی فجر ۲ شهرستان آرادان ضرورت و کارکرد انرژی را به عنوان یک مقوله مهم و حساس در صنعت دفاعی کشور بر شمرد.

وی با بیان این که امروزه توسعه و پیشرفت اقتصادی و صنعتی جوامع نوین به انرژی و تامین پایدار منابع قابل اطمینان آن وابسته است اظهار داشت: انرژی، پیش برنده کلیدی هر کشور در دستیابی به قله های رفیع علمی و حوزه دفاع و امنیت آن کشور است.

وزیر دفاع با اشاره به افتتاح بزرگترین واحد صنعتی و معدنی مکانیزه تولید سرب کشور و فاز اول اکتشاف و بهره برداری از معدن مس طُرود شاهرود هم چنین نوسازی قدیمی ترین صنعت ذوب مس کشور در سازمان توسعه منابع انرژی وزارت دفاع ابراز داشت: به ثمر رسیدن این طرح های عظیم حاصل یک حرکت جهادی و کار بزرگی بود که با کمک متخصصان تلاشگر مجتمع صنعتی و معدنی فجر تحقق یافت.

خبر جدید  توسعه اراضی بالا دست سد شهید شاهچراغی مدیریت شود

وزیر دفاع با بیان اینکه یکی از اهداف اجرای طرح های صنعتی، تبدیل مواد معدنی و جلوگیری از خام فروشی مواد اولیه است گفت: مجتمع صنعتی معدنی فجر ۲ برای اولین بار در ایران، حدود ۷ هزار تن پرک و گرانول پلی پروپیلن را از جلد باتری و ۵ هزار تن پودر سولفات سدیم را از لجن اسیدی باتری تولید می کند.

وی با اشاره به ظرفیت مجمتع صنعتی جدید که با انتقال صنایع و امکانات عظیم صنعتی از تهران به گرمسار انجام شده است، تصریح کرد: این مکان با ایجاد ظرفیت بازیافت سالیانه حدود ۵ میلیون دستگاه انواع باتری های فرسوده وسایل نقلیه، مطابق با آخرین استانداردهای زیست محیطی داخلی و بین المللی احداث شده است.

خبر جدید  بررسی امکانات پدافند غیر عامل نیروگاه شهید باکری سمنان

حاتمی بیان کرد: بومی سازی، طراحی و ساخت کوره های گردان ذوب سرب و مس، کسب دانش فنی و تولید سرب خالص به روش هیدرومتالوژی الکترولیز برای اولین بار در ایران و غرب آسیا و با کسب دانش فنی و بومی سازی اجرای سیستم فرآوری کنسانتره مس انجام شده که از مهمترین نتایج عملیاتی شدن این طرح عظیم ملی در سازمان، نشان دادن توان وزارت دفاع است.

وی با اشاره به اینکه اجرای این طرح عظیم با اتکا به منابع و درآمدهای داخلی و تسهیلات موجود انجام شده است، افزود: در طرح های افتتاح شده علاوه بر صرفه جویی در هزینه ها تمامی تمهیدات زیست محیطی و HSE منطبق با آخرین استانداردهای جهانی برای حفظ منابع طبیعی آب و خاک و کارکنان اندیشیده شده است.

خبر جدید  دیدار استاندار سمنان با رئیس کل بانک مرکزی ایران

وزیر دفاع با اشاره به افتتاح معدن سرب، مس و کارخانه فرآوری کنسانتره معدنی در منطقه شاهرود به صورت ویدئو کنفرانس افزود: این مجتمع قادر است تا ۶۰ هزار تن انواع آلیاژ های سربی و ۱۰ هزار تن مس کاتد با درجه صادراتی از مواد اولیه معدنی و مواد ثانویه را تولید کند.

وزیر دفاع در حاشیه افتتاح از متخصصان و کارکنان سازمان توان وزارت دفاع که با همت و کار جهادی در سخت ترین شرایط پای اهداف بزرگ ملی ایستادند تقدیر کرد.

امیر سرتیپ امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح کشور، به همراه اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهوری برای افتتاح چند طرح بزرگ صنعتی به استان سمنان سفر کرده است.