یکشنبه, ۳۱ شهریور , ۱۳۹۸
۱۱:۴۴:۰۵ - چهارشنبه ۱ خرداد ۱۳۹۸
داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب
۳ قلاده پلنگ ایرانی و یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در شاهرود روئیت شد
۳ قلاده پلنگ ایرانی و یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در شاهرود روئیت شد
مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سمنان گفت: از ثبت تصویر ۳ قلاده پلنگ ایرانی و یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در خار توران شاهرود خبر داد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از سمنان، امیر عبدوس پیش از ظهر امروز از ثبت تصویر از سه پلنگ ایرانی و یک یوزپلنگ آسیایی در منطقه خار توران شهرستان شاهرود خبر داد و اظهار داشت: محیط بانوان پارک ملی توران موفق به ثبت این تصاویر شدهاند.

وی با بیان اینکه مشاهده همزمان سه قلاده پلنگ ایرانی از اتفاقات نادری است که تاکنون در این منطقه ثبتشده است افزود: این مهم نشاندهنده سلامت و وضعیت جسمی مناسب آنها در ذخیرهگاه زیستکره توران دارد.

مدیرکل حفاظت از محیطزیست استان سمنان وجود گونههای جانوری چتر و پرچم در پارک ملی توران را دلیل بر پویایی جمعیت سایر گونههای جانوری در این منطقه عنوان کرد و گفت: پلنگ از گونههای جانوری چتر و یوزپلنگ گونه جانوری پرچم است و حفظ این دو گونه جانوری وحشی حفظ تمامیت یک زیستگاه و دیگر گونههای موجود در آن را تضمین میکند.

عبدوس عنوان کرد: خرس قهوهای از دیگر گونههای چتر ایران و لاکپشتهای دریایی، والها، فیلها و کرگدنها از گونههای جانوری پرچم محسوب میشوند.

به گزارش تسنیم، تصاویر ثبتشده از سه قلاده پلنگ ایرانی توسط دوربین تلهای در کنار یکی از آبشخورهای پارک ملی توران تهیهشده است و ثبت تصویر یک قلاده یوزپلنگ آسیایی نیز در این پارک در روزهای گذشته توسط دوربین تلهای کار گذاشتهشده یکی از عکاسان و دوستداران طبیعت در این منطقه انجامشده است.

مجموعه مناطق حفاظتشده، پارک ملی و پناهگاه حیاتوحش توران بهعنوان ذخیرهگاه زیستکره توران شناخته میشود.

اولین مصوبه شورای عالی حفاظت محیطزیست در خصوص پارک ملی توران مربوط به سال ۱۳۵۱ است که در آن این منطقه بهعنوان منطقه حفاظتشده اعلام شد.

انتهای پیام/ ع


منبع :: ۳ قلاده پلنگ ایرانی و یک قلاده یوزپلنگ آسیایی در شاهرود روئیت شد

داغ کن - کلوب دات کام Balatarin اشتراک گذاری در فیس بوک تویت کردن این مطلب

آخرین اخبار
آخرین اخبار سرویس سمنان پایگاه تحلیلی-خبری شعار سال
بانک پاسارگاد